+

Niestandardowe konstrukcje pomiarowe
przemysłowych czujników temperatury.

Przedruk z miesięcznika PAR 5/2012

 


Współczesny rynek automatyki stawia wysokie wymagania techniczne aplikacjom pomiarowym. Limatherm Sensor jest czołowym producentem elementów automatyki w zakresie pomiarów temperatury. Doświadczenie zdobyte  na przestrzeni kilkudziesięciu lat pozwala na stałe kontrolowanie rynku oraz modernizację produkcji zgodnie ze wzrostem wymagań techniczno-konstrukcyjnych stawianych przez tenże rynek.


producent czujników temperatury-niestandardowe rozwiązania pomiarowe Limatherm SensorCzujnik temperatury od zawsze kojarzył się z prostym elementem pomiarowym wchodzącym w skład systemu pomiarowego. Obecnie każdy tego rodzaju system wymaga zastosowania indywidualnej konstrukcji stworzonej tylko dla dedykowanej aplikacji.
   Różnorodność wymagań konstrukcyjnych obliguje do projektowania, testowania  i  produkcji czujników z troską o zapewnienie najwyższej sprawności i niezawodności działania w najtrudniejszych środowiskach pomiarowych.
    Do opracowania jednostkowej konstrukcji potrzebna jest ścisła współpraca użytkownika   inżynierem terenowym i konstruktorem, który na podstawie wytycznych tworzy dokumentację do tzw. Karty  uzgodnień, opatrzonej unikalnym numerem zawartym w późniejszym symbolu wykonanego elementu.
   Przykładem jest  znaczenie TOPGN-11-KU528/2012, które zawiera informację, że jest to element oparty na konstrukcji czujnika  temperatury z wymiennym wkładem pomiarowym TOPGN-11, a jego specyficzne właściwości opisano w indywidualnej dokumentacji Limatherm Sensor pod numerem 528/2012.
   Opracowanie nietypowej konstrukcji i  wykonanie dokumentacji (w zależności od specyfiki rozwiązania pomiarowego) zajmuje od kilku do kilkunastu dni. Produkcja czujnika na podstawie takiej dokumentacji to okres od kilku do nierzadko kilkudziesięciu dni.
    Wysokie wymagania otoczenia i medium pomiarowego często przesądzają o konieczności zastosowania komponentów  odpornych na ich działanie, których dostępność na rynku jest, niestety, mocno ograniczona. Częstym zabiegiem jest także taka modyfikacja konstrukcji, aby udoskonalone wersje spełniały podwyższone wymogi aplikacji, przez co usprawniały i modernizowały proces pomiarowy.
   Limatherm Sensor sporządza rocznie ok. 300–400 tego typu dokumentacji i na ich podstawie wykonuje od 1 do 200 sztuk elementów pomiarowych każdego typu (wg danych  statystycznych z ostatnich 3 lat).
   Do sztandarowych projektów zakończonych sukcesem możemy zaliczyć m.in.:
  • realizację pomiaru temperatury w procesie katalitycznego rozkładu amoniaku,
  • pomiar temperatury za pomocą elementów dedykowanych do maźnic w przemyśle kolejowym,
  • pomiar temperatury w procesie otrzymywania kaprolaktamu.
    Zapraszamy do współpracy w zakresie  nietypowych aplikacji pomiarowych o wysokich wymaganiach. Każdy pomiar  stanowi dla nas wyzwanie, pozwalające zdobyć nowe doświadczenia i utrzymać  pozycje lidera w produkcji aparatury pomiarowej i przemysłowych czujników  temperatury.

Jarosław Włodarczyk

konstrukcja czujników temperatury mgr inż. Andrzej Kazana
Główny Konstruktor Limatherm Sensor

Proces tworzenia dokumentacji (Karty Uzgodnień) jest najbardziej czasochłonnym
i skomplikowanym etapem, od którego w znacznej mierze zależy końcowy produkt. Wszelkie niedociągnięcia powinny być eliminowane na tym właśnie etapie, co  pozwala zaoszczędzić  na późniejszych kosztach modernizacji  mechanicznej projektu. Wszelkie działania Działu Konstrukcji Limatherm Sensor mają na celu absolutne dopasowanie wymagań klienta do potrzeb technicznej  realizacji elementu pomiarowego.

news-details image
21.06.2012